Lemur.legal, lemurlegal.com, lemurlegal.eth,... + registrirana EU znamka – ZAKAJ?
Vir: Lemur Legal, d.o.o.
O tem, da nakup spletne domene ne pomeni, da je s tem zaščitena tudi blagovna ali storitvena znamka, smo sicer že pisali na našem blogu. Pa vendar še danes pogosto opažamo, da stranke zmotno mislijo, da so z nakupom ene ali več spletnih domen zaščitile tudi svojo znamko. Delna krivda zato je tudi na strani nekaterih slovenskih ponudnikov domen, ki oglašujejo, da si podjetniki z nakupom domene zaščitijo svojo prepoznavno znamko.
Znamka vs. spletna domena
Blagovna (ali storitvena) znamka in spletna domena sta dve pomembni stvari, ki ju je potrebno razlikovati, sploh če želite uspešno poslovati na spletu ter če želite na dolgi rok varovati edinstvenost vaše znamke. Blagovna znamka je ime, simbol ali slog, ki ga uporablja podjetje ali proizvajalec za prepoznavnost in lojalnost strank. Spletna domena pa je naslov spletne strani, ki jo lahko vaše stranke obiščejo preko spletnega brskalnika.
Registrirana znamka daje imetniku najvišji nivo pravne varnosti. Obstajajo sicer izjeme za prepoznavne znamke, ki tudi uživajo določen nivo pravnega varstva, kljub temu da niso registrirane. Vendar se v praksi na to ne gre zanašati. Stroški povezani z registracijo znamke so majhni v primerjavi s stroški, ki lahko nastanejo v postopku dokazovanja lastništva neregistrirane znamke.
Na drugi strani je potrebno biti pazljiv tudi pri nakupu domene. Vsekakor je priporočljivo kupiti čim več domen, ki so vezane na ime vaše znamke. S tem preprečite, da bi kakšen hudoben konkurent ali pa kak dobronamerni nevednež kupil domeno z enakim imenom vaše znamke, samo različno končnico (.com, namesto .si), s tem pa bi na spletu lahko ustvarjal zmedo in k sebi preusmerjal promet, namenjen vaši spletni strani.
Primer iz prakse: znamka »Lemur Legal« & spletne domene
Mi v Lemur Legal smo na evropski ravni registrirali besedno znamko »Lemur Legal«, potem pa smo kupili čim več možnih spletnih domen okoli te znamke: lemur.legal, lemurlegal.com, lemurlegal.eu, lemurlegal.si, lemurlegal.it, lemurlegal.net. Vse te domene, kljub temu pa dejansko uporabljamo samo eno od njih. Za našo avanturo v metaverse in še globje v web 3.0 smo kupili tudi domeno lemurlegal.eth (domena za uporabno na Ethereum blockchain platformi). To pa smo prvič uporabili ob naši prvi izdaji NFT.
Comments